Abinka Appinka a Tarinka Vikulka, CZ Vikulka, CZ

Amísek

Amos Vikulka, CZ

O Amískovi

Ámosek – Amísek je také naším koťátkem z vrhu A Apollónka a Apušky. Narodil se 28. září 2009 a je to kocourek modrý bikolor. Samozřejmě i Amísek si hrál na chameleóna, takže jeho definitivní kožíšek se ještě několikrát změnil, vystouply mu bílé skvrny, zvýraznily se ty modré...

Amísek měl po narození namále. Nejdřív jsme ho museli dokrmovat, když pak trošku povyrostl, dostal rýmu a museli jsme mu smrkat nos… asi i proto se s ním nedokážeme rozloučit a tak bylo celkem brzy rozhodnuto, že Amísek u nás zůstane.

Má ohromnou povahu. Mysleli jsme si, že snad už mazlivější kočka než Appinka nemůže být. Když se ale mazlivost Appinky dá dohromady s mazlivou povahou Apollónka – je z toho Amísek, kocour miliónkrát roztomilejší, než ten nejroztomilejší plyšák. Nikdy neuteče z náruče, naopak, když se u někoho chová, tak jako opravdu správný ragdoll uvolní všechny svaly, jeho váha se tím pádem tak zpětinásobí, a jakoby se rozlije po rukách. Ale i Amísek umí pěkně řádit, hlavně s Andělkou. Ti dva když se dají dohromady, to se pak ani nestačíme divit. Rád se kouká, jak si čistíme zuby, sedí na umyvadle a kontroluje, jestli to děláme dobře. Mezitím si rád umývá tlapky přímo pod vodovodem. A pak, že se kočky vody bojí!

Amísek je takový celkem zavalitý, tak jak má ragdollí kocourek vypadat, ale není tlustý. Při chůzi se tak nějak valí, vlastně vůbec pohybem nepřipomíná šelmu. Asi proto dostal přezdívku Kotoul (což se dá vykládat i jako šišlavé kocour).

Když trošku povyrostl, naučil se, že si cokoliv může vymňoukat. Stačí, aby nám ukázal co chce a pak vydá takový zvuk, něco mezi mňouknutím a skřípáním starých dřevěných dveří, zabalí to do tónu, z něhož máte pocit, že se zboří svět, když se nestane co kocourek chce, ještě k tomu na vás upře ty svoje modrá kukadla… prostě bez šance – musíte jít a kocourkovi jeho přání splnit!

Na prvních výstavách, které si Amísek odbyl v roce 2010 v Ostrově nad Ohří a v Mostě jsme zjistili, že je bude snášet dobře. Byl klidný, uvolněný, většinu dne prochrněl. Ale co je nejdůležitější – na obou výstavách se ohromně líbil. V Mostě se nám stala taková ne zrovna příjemná věc – zatímco jsme byli na posouzení s Abinkou a Bubískem, kteří šli hned po sobě, propásli jsme posuzování s Amískem. Naštěstí se paní Říhová nechala přemluvit a Amíska nám posoudila nakonec, už ale mimo pořadí. No, zkrátka, dostali jsme „vynadáno“, že jsme posuzování propásli, protože by ho jinak byla nominovala do BIS.

Mezi dospělákama Amísek moc problémů nemá. Na třech výstavách získal třikrát certifikát CAC a v září 2010 na výstavě v Chodové – Plané z něho už byl šampión. Protože ale doma máme pět kočičích slečen různých plemen a nejsme schopní Amíska uhlídat, aby nevytvářel plemena nová (třeba ragdolrex), museli jsme ho nechat kastrovat. Ještě do konce roku 2010 stihl Amísek získat i svůj první certifikát CAP.

Amísek je naším výstavně nejúspěšnějším želízkem. Bez větších problémů získal titul Premior, Mezinárodní premior i Graninternational premior. Během tří let (čili do konce roku 2013) už je napůl cesty k titulu nejvyššímu - Supreme premior. Co je ale ještě větší sláva, na svém tažení Amísek vyhrál už dvě výstavy! Tu první v Ústí nad Labem 26. března 2011 a druhou v Mostě 14. května 2011.

Rodokmen Amíska

Amos Vikulka, CZ
RAG a 03
Apollon of Ruby Dolls, SK
RAG d 03
CH Appy Rohan´s Ragdoll, CZ
RAG n
GIC Aragorn vom Tannensteig
RAG n 04
Bluemellow´s Moonlight Surprise
RAG g 03
Bastien Atrei Kastielska, SK
RAG n 21
Keitty Rohan Lucky Amelie (NCHK)
RAG n 04
EC Fancyrags Lord Bentley
RAG n 03
IC Ritzyrags Trixie
RAG n 04
Mirandos January Stars
RAG a 03
Bluemellow´s Jazzmine
RAG g
CH Dollhouserags Silver Maximillian
RAG a 21
IC Dita Talovín, CZ
RAG n
IC Valentin Síh
RAG n
Bibi De Rotte Rag, CZ
RAG n 04
Fotogalerie AmískaAmísek na výstavách